Almanya'da yaşıyorum ve Türkiye'de üniversite okumak istiyorum!

Sorularınız mı var? Hemen cevaplayalım.
Hemen mesaj yaz!

Almanya’dan Türkiye’ye Üniversite okumak için gitmek 

Almanya’dan Türkiye’ye Üniversite okumak hedefiyle gitmek istiyorsanız ve bu konu hakkında bilgi almak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Almanya’dan, Türkiye’ye üniversite okumak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

‘Türkiye’de Üniversite okumak istiyorum. Almanya’da yaşıyorum. Ne yapmalıyım?’

Bu soruyla Global Academia olarak her gün yeniden karşılaşmaktayız. Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin sayısı günden güne artıyor. Bu öğrencilerin ilk başvurduğu kaynak olan ‚Google’ sonuçlarında öğrencilerin sorularına cevap veren bir kaynak ile karşılaşamadık. Bu metinle aklınızdaki soru işaretlerini azaltmaya çalışacağız.

Her öğrencinin üniversite kabul aşamalarında belirli bir prosedürden geçmek zorundadır.  Almanya’dan olup Türkiye’de Üniversite okumak isteyen öğrencilerinde belirli prosedürlerden geçmeleri gerekmektedir.

  • Almanya’da Abitur yapmış olan öğrenciler, Türkiye’de devlet üniversitelerinde Tıp, Psikoloji, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk gibi bölümleri okuyabilmek için YÖS sınavına girmeleri gerekmektedir. Almanya’da yapılmış olan Abitur Türkiye’de lise mezuniyeti olarak sayılmaktadır.
  • Fachabitur yapmış öğrenciler, Türkiye’de okuyabilmek için ‘Fachhochschulreife’ mezuniyeti için gereken ‘praktischer Teil’ yani staj bölümününde tamamlamış olmaları gerekmektedir. Fachabitur yapmış olan öğrenciler Türkiye’de devlet üniversitelerinde okuyabilmek için YÖS sınavına girmeleri gerekmektedir.
  • Realschulabschluss ve Hauptschulabschluss yapmış olan öğrenciler Türkiye’de lise mezunu sayılmamaktadırlar. Bu öğrenciler ilk önce AÖLBAP programına katılarak, Almanya’dan Türkiye Lise mezuniyetini alabilirler.  Açık Lise diplomalarını aldıktan sonra YÖS Sınavına girmeleri gerekmektedir.

Almanya’da yaşayıp Türkiye’de Üniversite okuyabilmek için takip etmeniz gerekenler:

  1. Türkiye’de ‘Lise Mezunu’ statüsüne geçmek

Türkiye’de Üniversite okuyabilmek için, diğer ülkelerde olduğu gibi, bir lise diplomasına sahip olmak şarttır. İlk önce Türkiye’de ‚lise diploması’ değerinde bir diplomanızın olması şart. Lise diplomanız ve YÖS Sınav Sonuçlarınız ile üniversitelere başvurabilirsiniz. Türkiye’de ki Üniversitelerin lisans programlarına kabul alabilmeniz için ilk olarak ‘Abitur ve Fachabitur’a denk bir diplomanızın olması gerekmektedir.

Fachabitur ve ya Abitur diplomanız yok ise, AÖL BAP programına katılmanız gerekebilmektedir.

Türkiye’de ‘Lise Mezunu’ statüsüne varmış olup olmadığınızı Türk Konsolosluğundan öğrenebilirsiniz.
Bu sürece ‘Denklik’ denmektedir.

Yani: Denklik Belgesi çıkarmanız gerekmektedir.

  1. YÖS Sınavı

Alman vatandaşı olupta Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrenciler Türkiye’de Yabancı Öğrenci kategorisine girmektedir. Yabancı öğrenci kategorisine giren öğrencilerin üniversitelere girebilmek için Yabancı Öğrenci Sınavına (YÖS) girmeleri gerekmektedir.

Bu iki aşamayı tamamladıktan sonra başvuru koşullarını yerine getirmiş oluyorsunuz. Türkiye’de ki Üniversitelere başvurularınızı yapabilirsiniz. Bu demektir ki; Almanya’dan Türkiye’de okuyabilmek için yolunuz YÖS Sınavından geçmektedir.

YÖS Sınavı için belirli şartların yerine getirmeniz gerektiğini unutmayınız: YÖS Şartları

Alman vatandaşı olarak Türkiye’de Tıp okumak

Çoğu YÖS adayının hedefi Türkiye’de tıp okumak. Tıp ve Diş Hekimliği okuyabilmek içinde YÖS Sınavına girmeniz gerekmektedir. YÖS sınavında ise yüksek puanlar elde etmeniz şarttır. Bütün sınavlarda da olduğu gibi, YÖS sınavında’da en yüksek puanlar Tıp Fakültesi için geçerlidir. Bu nedenden dolayı, Türkiye’de tıp okumak isteyen ve Almanya’da yaşayan öğrenciler profesyonel yardım almayı tercih ediyorlar. Global Academia olarak YÖS kurslarımız ve YÖS Kitaplarımız ile öğrencilerimizi toplam 32 yıldan bu yana YÖS sınavına hazırlıyoruz.

Burslar & Fiyatlar

Vakıf Üniversitelerindeki öğrenim ücreti Üniversiteler ve Bölümler arası değişiklikler göstermektedir. Almanya’dan Türkiye’de ki üniversitelere başvuru yapan öğrencilere genellikle Vakıf Üniversiteleri tarafından %25 indirim uygulanmaktadır. Devlet Üniversitelerinde öğrenciler çoğunlukla bedava veya cüzi bir miktara yüksek öğrenim edinme şansları vardır.

Ön Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora imkanları

Ön lisansa girebilmek için YÖS Sınavı’nın şart olduğunu yukarıda sizlere belirttik. Türkiye’de Yüksek Lisans ve Doktora başvuruları için üniversiteler tarafından değişik prosedürler uygulanmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora Kabul ve başvuru aşamaları farklılıklar göstermektedir.

Yüksek Lisans ve Doktora başvurularınız için lütfen Üniversite Başvuru Formu’nu doldurunuz.

Almanya’da yaşayan ve Türkiye’de Üniversite Okumak hayalini kuran öğrencilere Türkiye Vakıf ve Devlet Üniversiteleri ile çeşitli imkanlar sunmakta. Sizde bu imkanlardan faydalanın ve yeni geleceğiniz olan Türkiye’de Üniversite okumayı tercih edin.

Sorularını Global Academia İnsan Kaynakları ekibine aşağıdaki iletişim formunu doldurarak sorabilirsin. Yetkililerimiz sorularınızı en geç 12 saat içerisinde cevaplayacaktır.

İletişim Formu

Önemli Bağlantılar:

YÖK – YÖK – Haklarınız ve Yabancı Öğrencilik hakkında daha fazla detay almak için
Türk Konsolosluğu Almanya – Denklik Belgeleri ve diğer işlemleriniz için