Fransa’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gitmek
Fransa’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gitmek

Fransa’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gitmek öğrenciler için çok iyi bir alternatif. Fransız eğitim sistemi öğrencilerin hayallerini süsleyen Tıp, Diş hekimliği gibi bölümlere kabul almalarını zorlaştırıyor.

Fransa’da yaşayan ve lise eğitimini Fransa’da tamamlamış olan bu öğrenciler Türkiye’de Yabancı Uyruklu Öğrenci olarak geçiyorlar ve Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (YÖS)’na katılarak Türkiye’de istedikleri tüm bölümlerde okuma şansı kazanıyorlar.

YÖS sınavı ile Türkiye’de ki devlet üniversitelerinde Tıp, Diş Hekimliği, Mimarlık ve Mühendislik gibi bölümlere kabul almanızı sağlıyor. Bu yüzden;  Fransa’da liseyi bitirip Türkiye’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin sayısı günden güne artıyor.

Fransa’da liseyi bitirip Türkiye’de Üniversite okumak

Fransa’da ki öğrenciler 9.sınıfa kadar olan Collège’den sonra Lise (Lycée) de eğitimlerine devam etmektedirler. Lycée général, Lycée professionnel ve Lycée techniqueolarak üç farklı lise vardır. Bu lise süreci 3 yıl sürmektedir ve bitirdikten sonra Baccalauréat (BAC) mezuniyetini, yani lise mezuniyetini alırlar.

Baccalauréat (BAC) diplomalarını alan öğrenciler Türkiye’de lise mezunu olarak sayılırlar. Bu öğrenciler Türkiye Üniversitelerinde öğrenim görmeye hak kazanmışlardır.

Fransa’yı Avrupa’da ki diğer ülkeler ile karşılaştırdığımızda öğrenciler lise mezuniyetini daha kolay alabiliyorlar.

Lycée généralLycée professionnel ve Lycée technique okullarına giden öğrenciler Türkiye eğitim sistemine göre lise mezunu sayılıyorlar.

‘Fransa’da liseyi bitirmiş tüm öğrenciler YÖS Sınavına girme hakkına sahiplerdir ve Türkiye’de üniversite okuyabilirler!’

Fransa’da liseyi bitirmiş olan tüm öğrenciler Türkiye’de Yabancı Öğrenci olarak sayılmaktadırlar. Türk vatandaşlığı ve ya Fransız vatandaşlığınızın olması fark etmiyor. Fransa’da liseyi bitirmiş olmanız sizi Yabancı Uyruklu öğrenci statüsüne geçirmektedir.

 

YÖS Fransa 

Türkiye’de ki devlet üniversitelerinde okumak isteyen Fransız uyruklu öğrenciler tüm yabancı öğrenciler gibi YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) sınavına girmeleri gerekmektedir.

YÖS Sınavı hakkında daha fazla bilgi

Bir çok üniversite YÖS sınavlarını Fransa’nın çeşitli kentlerinde yapmaktadırlar. YÖS Sınavlarına girebilmek için Türkiye’ye gitmeniz gerekmiyor! Fransa’da ki YÖS Sınavları genellikle LyonParis ve Strasburg şehirlerinde yapılmaktadır.
Fransa’da ki YÖS Sınavları genellikle Mart– Nisan– Mayıs ve Haziran ayları arasında yapılmaktadır.

Fransa’dan YÖS Sınavına nasıl hazırlanabilirim?

Fransa’dan YÖS sınavına nasıl hazırlanabilirim? Fransa’da YÖS Kurslarınız var mı?

Fransa’dan öğrencilerimize iki yöntem ile YÖS Sınavına hazırlıyoruz.

1.Yöntem: YÖS Kursları ile Hazırlık

Global Academia YÖS Kursları Köln – Almanya’da yer almaktadır. Sadece Almanya’dan değil, Hollanda, Belçika ve Fransa’dan kurslarımızı tercih eden öğrenciler yer dönem bulunuyor. YÖS Kurslarımız hafta sonlarında olmaktadır ve bu öğrencilere ekonomik anlamda rahatlık sağlamaktadır.

YÖS Kursları hakkında bilgi

Fransa’dan YÖS kurslarımıza katılacak olan öğrencilerimize kalabilecekleri yer imkanları sağlayabiliyoruz. Fransa’dan katılan bayan öğrencilerimiz çoğunlukla Global Academia’ya yakın olan ‘Kız Öğrenci Yurdu’ nu tercih etmektedirler.

Not: Fransa’da Global Academia YÖS Kursları bulunmamaktadır. Lütfen taklit kuruluşlara güvenmeyiniz.

2. Yöntem: Global Academia YÖS Kitapları ile Hazırlık

Global Academia YÖS Hazırlık Seti ile YÖS Sınavına evinizden çalışabilirsiniz.Global Academia YÖS Kitap Seti’ni sipariş verebilirsiniz. Kitaplarınız genellikle 4 iş günü içerisinde Fransa’ya ulaşmaktadır.

YÖS Hazırlık Seti’ni satın almak için buraya tıklayınız.

 

Baccelauréat ile Tıp okumak

Baccalauréat ile Fransa’da tıp okuyabilmek için bir senelik PACES (première année commune aux études de santé) adlı seçim yılını okumak gerekiyor.

Bu programdan başarılı ayrılmak çok zor oluyor ve öğrenciler ikinci bir deneme hakkında sahip değiller. Bu prosedür Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Kimya, Biyoloji ve diğer çeşitli branşlarda üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerin hayallerine ulaşmasında büyük bir hayal kırıklığı yaşatıyor.

Türkiye’de Tıp okumak için PACES yılına katılmanız gerekmiyor!
Baccalauréat diplomanız ve YÖS Sınav sonuçlarınız ile Türkiye’de ki Tıp Fakülteleri’ne başvurabiliyorsunuz.

 

Vakıf Üniversitelerinde Baccalauréat ile Tıp okumak

Türkiye’de ki vakıf üniversitelerinde okuyabilmeniz için Baccalauréat diplomanız ile lise mezunu yerine geçiyorsunuz ve Türkiye’de ki üniversitelerde eğitim alma hakkına sahipsiniz. Yabancı Öğrenci kontenjanlarından faydalanabiliyorsunuz.

Global Academia olarak Türkiye’de ki birçok vakıf üniversitesi ile partnerlik yapmaktayız. Başvuru süreçleri ve özel burslardan faydalanmak için lütfen aşağıdaki iletişim formunu doldurunuz.

Başvurularınız için Yabancı Öğrenci Üniversite Başvuru  Formu’nuda doldurabilirsiniz.

Fransa’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gitmek sorusu ve diğer tüm konular hakkında sorularınızı cevaplamaktan mutluluk duyarız.