Hollanda’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gitmek

Hollanda’dan Türkiye’ye üniversite okumak için gitmek: Bu konu bir çok ailenin ve öğrencinin üzerine düşündüğü ama nasıl yapacağını bilemediği bir konu. Bir çok öğrencinin hayallerini süsleyen Türkiye’de üniversite okumak Hollanda vatandaşı olan Türklere büyük avantajlar sağlamakta. Global Academia – Almanya olarak sizleri bu konuda aydınlatmak istiyoruz.

Hollanda’dan Türkiye’ye Öğrenci Kabulü

Hollanda vatandaşı olan bir öğrenci Türkiye yüksek öğrenim kurulu (YÖK)’e göre Yabancı Öğrenci olarak geçiyor. Bir öğrencinin yabancı öğrenci olması, üniversitelerin yabancı öğrenci kontenjanlarından faydalanmasını sağlıyor. Bu durumda sizlere iki seçenek oluşuyor:

1. Seçenek : YÖS Sınavı ile Devlet Üniversitesi

Yabancı Uyruklu Öğrenciler Türkiye’de bir devlet üniversitesine girebilmesi için YÖS Sınavına girmesi gerekmektedir. YÖS sınavlarından aldığınız puanlar ile devlet üniversitelerine başvurabiliyorsunuz.

YÖS Sınavı hakkında bilgi

2. Seçenek : VWO diploması ile Vakıf Üniversitelerinde okumak

İkinci bir seçenek ise, vakıf üniversiteleri. VWO (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs) yani bir lise diplomanız var ise, YÖS Sınavına girmeden Türkiye’de ki özel (vakıf) üniversitelerinde üniversite okuma şansına sahipsiniz. Vakıf üniversitelerinde bölümlere ve üniversitslere göre eğitim ücretleri değişmektedir.

Global Academia Almanya’nın Köln şehrinde yapılan YÖS Hazırlık Kursları’na Hollanda’dan katılacak öğrencilerimizi bekliyoruz. Kurslarımıza her yıl uzaklardan (Belçika ve Hollanda dahil) katılan öğrenciler oluyor.
Uzaktan katılan öğrencilerimize konaklama imkanları sunuyor ve kalacak yerler öneriyoruz.

Hollanda YÖS Sınavları

Her yıl Mayıs ve Haziran aylarında Türkiye ve Avrupa’nın bir çok büyük kentinde Türkiye Devlet ve Vakıf üniversiteleri YÖS sınavları yapmaktadır.

Akdeniz Üniversitesi ( AKDENİZ YÖS – AKUS)  ve İÜYÖS – İstanbul Üniversitesi YÖS sınavlarını Hollanda’da gerçekleştirmiştir. Gelecek senelerde bu sayıların artacağını düşünüyoruz ve tüm Hollanda’da yaşayan öğrencilerimize başarılar diliyoruz.

 

Nasıl başvuru yapılır?

Hollanda vatandaşlarının, tüm yabancı öğrencilerde de olduğu gibi, Türkiye üniversitelerine başvurmalarında takip etmesi gereken belli süreç vardır.

Global Academia, 30’dan fazla Türk Üniversitesi’nin partneridir. Hollanda’dan Türkiye’de ki Üniversiteleri tercih eden öğrenciler için özel burs imkanları sağlayabilme şansımız vardır. Bu burslardan faydalanabilmek için lütfen Başvuru formunu doldurunuz. Prosedür hakkında sorularınız olursa bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.

Üniversite Başvuru Sistemi için tıklayınız.

 

Hollanda Devletinden Türkiye’de Üniversite okumak isteyenlere Özel Burs imkanları

Özel üniversiteleri konusu açıldığında çoğu ailenin aklına ekonomi açısından pahalı olacağı düşüncesi gelmektedir.
Hollanda devleti, Almanya’da olduğu gibi üniversite okuyan öğrencilere özel burslar sağlamakta. Almanya’da sağlanan bu burslar BaFöG olarak adlandırılmıştır ve sadece Avrupa sınırları içerisinde geçerlidir.

Hollanda hükümetinin öğrencilere sağladığı özel burslar ise Türkiye’de de geçerlidir.

Önemli linkler:
Hollanda Konsolosluğu’nun Türkiye’de Üniversite okumak hakkında yayınladığı bilgilendirme


Sorularınız için bu formu doldurabilirsiniz: