Üye Ol globalacademia.com!    Giriş  
Ana Menü
Kurs Kayıtları

Sayaç
Hoşgeldiniz
Misafir

Şu ana kadar:Ziyaretçi bu sayfada idi.


GlobalNews :  YCS ILE ILGILI YANLIS HABER
Gönderen GlobalAcademia on 2011/10/3 5:25:50 (5356 okuma)

YCS ILE KAFALARI KARISTIRAN HABER ÜZERINE SORU VE ACIKLAMALAR

Zaman’ın geçtiğimiz cumartesi günü manşetten yayınladığı “Türkiye’deki üniversitelere sınavsız giriş” haberi geniş yankı uyandırdı. YÇS sınavının kalktığının da vurgulandığı haber üzerine işin uzmanlarından itirazlar da geldi. Olayı tekrar araştırınca YÖK duyurusunun yanlış anlaşıldığını YÇS sınavının kalkmadığını, sadece imkanı olan ve arzu eden yurtdışındaki TC vatandaşı öğrencilere bu hakkın tanındığını tespit ettik.
Türkiye’deki üniversitelerde okumak isteyenlerin sayısı her geçen yıl arttığı için başvuru şartlarını kolaylaştıran YÖK’ün 25 Ağustos 2011 de aldığı kararla; Liseyi bitiren (Abitur yapmış olan) TC vatandaşları da üniversitelerin kabul şartlarına uymak şartıyla bu kontenjandan yararlanabiliyor.
Bu imkan olmakla birlikte YÇS sınavı yapılmaya devam etmektedir. Sınav 1 Temmuz 2012 de yapılacaktır.
Yurt dışında yaşayan gençlerimiz Türkiye'de üniversite okuyabilmek için hangi kontenjanlardan yaralanabilir?
Yurt dışında yaşayan gençlerimiz için öne çıkan iki avantajlı kontenjan vardır. Bunlar:
1- Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanı yani sınavsız Geçiş.
2- Yurt dışında çalışanların çocukları için ayrılan kontenjan yani YÇS.
Yurt dışından öğrenci kabulü için ayrılan kontenjandan yani sınava girmeden üniversite okuma imkanından nasıl yararlanılabilir?
Bu soruyu özellikle Almanya'da yaşayan öğrencilere göre örnek vererek cevaplayalım. Almanya'da Abitur belgesini almış (son üç yılını Almanya'da okumuş olma şartı ile) Türk, Alman veya her iki vatandaşlığa birden sahip olan öğrenciler sahip oldukları nota göre hem devlet hem de vakıf üniversitelerine - birden fazla üniversiteye - ön başvuru yapabilir. Üniversiteler ön başvuruları inceledikten sonra kabul edeceği öğrencileri açıklar. Öğrenci ön başvuru sonucunda kabul edildiği üniversitelerden istediğine kesin kayıt yaptırabilir. Ön başvurularda her üniversitenin şartları farklı olabilir. Bu başvuru şartları üniversiteden üniversiteye değişir.
Yurt dışından öğrenci kabulünde hangi sonuç belgeleri kullanılabilir?
Ülkelerin kendi ulusal sınav sonuç belgesi (Abitur, International Baccalaureate, GCE, Tawjihi vs.), uluslararası sınav sonuç belgesi (SAT, vs.), ortaöğretim not ortalamasını gösteren belge veya üniversite tarafından yapılan sınav sonuç belgesi (YÖGS,MÜYÖS, AYÖS. vs.)
Yurt dışından öğrenci kabulü ile ilgili ön başvurular ne zaman başlar?
Ön başvuru tarihleri üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Sınav yapacak üniversitelerin işlemleri Şubat ayında başlayıp Haziran sonlarına kadar devam etmektedir.
Sınav yapmayan üniversitelerin ön başvuru işlemleri Ağustos ortalarına kadar devam etmektedir. Bu konu ile ilgili açıklamalar üniversitelerin internet sayfalarında yapılmaktadır.

Abitur notu için sınırlama nedir? Notu düşük olanlar ne yapabilir?
Abitur notu ile başvuru yapmak isteyenlerin notu 4'ten küçük olması gerekiyor. Not ne kadar 1'e yakın olursa kabul edilme ihtimali o kadar yüksek olur. Notu düşük olanların üniversitenin yapacağı sınava veya YÇS'ye katılmasını tavsiye ederiz.
Yurt dışından öğrenci kabul kontenjanında hangi bölümler vardır?
Hemen hemen bütün bölümlerde kontenjanlar bulunmaktadır. Örneğin Tıp, Mühendislik, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Öğretmenlik vb. bölümler bulunmaktadır.
Öğrenim ücretleri ne kadardır?
Yurt dışından gelen öğrencilerin öğrenim ücreti ile ilgili temel yaklaşım normal ücretim üç katı olan miktarın döviz karşılığı şeklindedir. Bu ücretlendirmeler farklılıklar arz etmektedir. Bazı vakıf üniversitelerinde yıllık öğrenim ücreti 5000$ dan başlamaktadır.
Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı (AÖL) mezunu veya AÖL son sınıfta olanlar yurt dışından öğrenci kabulünden nasıl yararlanabilir?
Üniversitelerin yapmış oldukları sınavlara katılarak elde edilen puanla üniversiteye başvurabilir. Şu ana kadar AÖL diploma notuna göre başvuru alan üniversite olmadı.
Fachabitur'a yapanlar sınavsız geçiş imkanından yararlanabilir?
Fachabitur yapmış olanlar, üniversitelerin yabancı öğrenciler için açtığı kontenjandan faydalanabilir. Üniversitenin açacağı sınava girmek zorundadır.
Diğer bir imkan da, YÇS sınavına katılarak üniversite okuyabilmektedirler.
Ek yerleştirme işlemlerinden bahseder misiniz?
Yurt dışından öğrenci kabulü kapsamında yapılan ön başvurular sonucunda, öğrenciler birden çok üniversiteden kabul alabiliyorlar. Ancak öğrenci sadece bir üniversiteye kayıt yaptırdığından dolayı boş kalan yerler oluşmaktadır. Bu boşlukların giderilmesi için üniversiteler ek yerleştirme ilanları vererek açıkta kalan öğrencilere bu şekilde bir fırsat daha vermiş oluyor.
YÇS ‘de böyle bir ek kontenjan söz konusu değildir.
Yurtdışında çalışanların çocukları için ayrılan kontenjandan nasıl yararlanılabilir? Temel şartları nelerdir?
Bu kontenjanlardan yararlanabilmek için ÖSYM tarafından yapılan Yurt Dışında Çalışanların Çocukları için Yükseköğrenime Giriş Sınavı (YÇS) katılmak gerekir. Bu sınava başvuru şartları özetle şöyledir:
1- T. C. uyruklu olanlar veya vatandaşlıktan izinle ayrılanlar (Mavi kartı olanlar)
2- Anne veya babasının işi veya görevi nedeniyle en az üç yıl süreyle yurt dışında bulunmuş olması,
3- Bu zaman zarfında (en az 3 yıl) adayın eğitim aldığı lise öğrenimi yurtdışında yapmış olması gerekiyor
Yukarıdaki şartı yerine getirenlerden Almanya'da olanlar hangi diplomayla bu sınava başvurabilirler?
Abitur, Fachabitur veya Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programında mezun olanlar veya son sınıfta okuyanlar başvurabilir.
YÇS ile okunabilecek bölümler nelerdir? Toplam kontenjan ne kadardır?
Bu sınav ile okunabilecek bölümler biraz daha sınırlıdır. Bu bölümlerden bazıları: Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, İlahiyat, Sınıf Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, İktisat, İşletme, Radyo Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Gazetecilik, Turizm vb.
YÇS 'ye başvurular ne zaman yapılmaktadır?
YÇS 'ye başvurular her yıl nisan ayının ilk 15 günü içerisinde yapılmaktadır.
YÇS'nin yapıldığı yer ve tarih ne zamandır?
YÇS her yıl Temmuz ayının ilk pazar günü aynı anda Ankara'da ve Köln'de yapılmaktadır. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YÇS önümüzdeki yıl 1 Temmuz 2012'de yapılacak.
Toplam kontenjan ne kadardır? Yıllara göre başvuru sayıları nasıldır?
2011-2012 Öğretim yılı için ayrılan kontenjan 1500 kişiliktir. Bu yıl ki başvuruda YÖS'ün kaldırılmasından dolayı bir miktar artış olmakla beraber toplamı 1030 kişi başvurmuştur. Bunlardan 794 kişi üniversitelerde okuma hakkını elde etmiştir.
YÇS'nin avantajlarından bahseder misiniz?

Merkezi yerleştirme sistemi ile yerleştirme yapılıyor. Yıllık öğrenim ücreti diğerine göre daha düşüktür. Sınava başvuran kişi sayısı daha az. Sınav sonucuna göre yerleşme ihtimali daha yüksek.
YÇS'nin dezavantajlarından bahseder misiniz?
Ayrılan toplam kontenjan diğerine göre daha az. Bu sınavla okunabilecek bölüm sayısı daha az. Özellikle sözel bölümler tercih edilebiliyor.
YÇS ile üniversitelerin yapmış olduğu sınavın karşılaştırmasını yapar mısınız?
- YÇS 'de bulunan sorular daha çok sözel (tarih, coğrafya, psikoloji, Türkçe) içeriklidir. Üniversitelerin yapmış olduğu sınav matematik ağırlıklıdır.
- YÇS her yıl Ankara ve Köln'de yapılmaktadır. Üniversitelerin yapmış olduğu sınav üniversitelerin bünyesinde yapılmaktadır.
- YÇS ile gidilen üniversiteye ödenen harç miktarı, Sınavsız girilen üniversite harçlarının üçte biri kadardır.
Bu konularla ilgili sağlıklı bilgilere nasıl ulaşabiliriz?
. İlgi duyulan üniversitelerin internet sayfalarında öğrenci işleri bölümü, Yükseköğretim kurulunun (YÖK) internet sayfasında „Yabancı Öğrenciler Bölümü” ve ÖSYM'nin internet sayfasında “Diğer sınavlar” bölümünden YÇS ile ilgili açıklamalara ulaşılabilir.

Yazıcı Dostu Sayfa Bu yazıyı arkadaşına gönder
 
Yorumlardan yazarları sorumludur.
Gönderen Thread
Dilinizi Seçiniz
Login
Üye Adı:

Şifre:


Şifremi Kaybettim

Üye Ol!
YOS-SINAVI.COM
Global Academia
YÖS SINAVI
Bilgi Portalı
Minikalender
Last MonthOct 2017Next Month
Su Mo Tu We Th Fr Sa
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
TodayLicense Information | Privacy Policy | Faq | Contact

Global Academia - Hansaring 149, DE 50670 Germany-Köln

Copyright © 2006 by Global Academia  |  Powered by © 2001-2006 GLOBAL ACADEMIA WEBDESIGN  | 

Kapat