YÖS ile Diş Hekimliği okumak

YÖS ile Diş Hekimliği okumak

YÖS ile Diş Hekimliği okumak yurtdışında büyüyen ve lise eğitimi gören, yabancı lise diplomaları olan öğrenciler ve Türkiye’de ikamet eden Yabancı Uyruklu öğrenciler için büyük bir fırsattır. Yabancı öğrenciler, türk uyruklu öğrenciler gibi YGS ve diğer sınav üniversite kabul sınavlarına değil, YÖS sınavı ile Diş Hekimliği Fakültelerine kabul edilmektedir. Yabancı Öğrenci olarak  zaman ve enerjinizi kaybetmeden Diş Hekimliği okuyabilmek için YÖS Sınavına çok iyi bir şekilde hazırlanmak ve hedeflerinizi belirlemeniz gerekiyor.

Türkiye’de toplam 58 Üniversite YÖS sınavı ile Diş Hekimliği Fakültesine kabul almaktadır. Öğrencilerin tüm üniversitelere YÖS sınavı ile başvurma hakkı bulunmaktadır. Eğitim standartları gereğince  tüm üniversiteler kurumlar arası akreditedir ve eşit şartlarda eğitim vermektedir.

YÖS adayları arasında Diş Hekimliği en çok tercih edilen ilk üç bölüm arasındadır.  Bu nedenden dolayı üniversiteler en Yabancı Öğrenci Sınavında en iyi puanları almış olan öğrencileri kabul etmektedirler. Doğru bir çalışma planı ve doğru kaynaklar ile sizde YÖS ile Diş Hekimliği okumayı başarabilirsiniz.

YÖS ile Türkiye’de Diş Hekimliği okumak, ama nasıl?

Diş hekimi olmak  çoğu öğrencinin hayallerini süslemektedir, ama giriş koşulları zor ve efor isteyici olduğundan dolayı bölüme girmek kolay değildir. Her ülkenin kendine göre tıp eğitimlerine aldığı kişilerden istediği zorlayıcı kriterler vardır, bu insan hayatını konu alan bir meslek olduğu için anlaşılabilir bir durumdur.

Bu zorlayıcı yolları YÖS sınavı ile daha kolay bir şekilde, zaman kaybetmeden aşabilirsiniz!
YÖS Sınavı hakkında bilgi

Türkiye’de nasıl YÖS ile Diş Hekimliği okurum?

YÖS ile Türkiye’de Diş Hekimliği okumak için ana şart Türkiye’de ki Lise diplomasına denk bir diplomanızın olmasıdır. Yurtdışında okuyan, yurtiçinde yabancı okulda okuyanlar, yabancılar bu haktan faydalanabilir.

İkinci ana şart ise bu saydığımız koşulun yanı sıra YÖS sınavına girerek yeterli puan almanızdır. YÖS ile Diş Hekimliği okumak için YÖS Taban Puanlarına göz atabilirsiniz.

Türk Lise Diploma’ sına denk olan bir lise diplomanız yoksa, yurt dışındaki açık lise programı üzerinden Lise Diploma’ nızı alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili AÖL BAP bölümümüzü okuyabilirsiniz.

Abitur, Matura, Fachabitur gibi diplomalarınız varsa YÖS sınavı üzerinden Diş Hekimliği okuyabilirsiniz.

Biz Global Academia olarak sizi hedefinize yönelik bir biçimde optimal olarak YÖS Kurslarımızla sınava hazırlıyoruz, yüzlerce öğrencimize Diş Hekimliği Fakültesi’ni Türkiye’de kazandırdık.

YÖS Kursları hakkında bilgi

 

Yabancı Öğrenciler için Türkiye’de Diş Hekimliği okuma fiyatları

Diş Hekimliği okurken öğrencilerin kullandığı malzeme ve aletlerin bazılarını öğrencilerin kendileri almaları gerekmektedir. Bu aletlerin ve malzemeler okul üzerinden alınsa da pahalı aletlerdir, meslek hayatları boyunca da aynı şekilde bu alet ve malzemelere ihtiyaç duyacaklardır.

Bir Hukuk öğrencisinin ana harcamaları kitaplara giderken, bir Diş Hekimliği öğrencisinin ana harcamaları ise okulda öğrenirken kullanacakları malzemelerdir, çoğu öğrenci bunu fakülteye başlamadan önce göze almalıdır.

Türkiye’de bir Diş Hekimliği öğrencisi ortalama enstrüman harcaması olarak yıllık 1000-1500 TL harcamaktadır  ( 220-350 Euro). Bir başka yolda üst sınıflardan enstrümanları 2. El olarak almaktır.

Bazı üniversitelerde Diş Fakülteleri malzemeleri öğrencilerine bedava vermektedir. Bununla ilgili bilgi için üniversitelerin sayfalarına bakabilirsiniz.

 

Türkiye’de Diş Hekimliği okuduktan sonrasında ki opsiyonlarım nedir?

Türkiye’den alınan Diş Hekimliği Diplomasının uluslar arası geçerliliği

Türkiye’de alınan Diş Hekimi ünvanı ve diploması tüm ülkelerde geçerlidir. Tanınması ve denkliği bakımından ABD ve AB’de sorun yaşanmamaktadır, çünkü akreditasyon sistemleri ve Bologna sürecinden dolayı ders müfredatı aynıdır.

Çoğu Diş Hekimliği Fakültesi mezunu olan Global Academia öğrencilerinden tecrübelediğimiz kadarıyla, yurtdışında aldıkları diplomalarını saydırma, iş kurmaya yada çalışmaya başlamalarında hiç bir sorun yaşanmamıştır.

 

Diğer sorularınız için iletişim formumuzu doldurarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Türkiye’de Diş Hekimliği eğitiminin yapısı

Türkiye’de tıbbi eğitim belli  ulusal ve uluslararası akreditasyon kurumları tarafından denetlenmektedir ve yüksek standartlarda, çağdaş, bilimsel ve pratiğe önem veren bir eğitim sunmaktadır.

Diş Hekimliği eğitimi 5 sene sürmektedir, yani  her yıl 2 sömester kapsayacak şekilde 10 sömestera bölünmüştür. Eğitimin ilk yılında temel bilim dalları ağırlıklıdır, bunlar ağırlıkla Anatomi, Fizyoloji, Histoloji ve Farmakoloji gibi derslerdir. Eğitimin bu kısmı Avrupa Birliği yada ABD’deki Vorphysikum yada Pre-clinial Phase’e denk gelmektedir. Üstelikle, ilk senelerde malzemeler ve materyaller ile tanışılmakta ve amaçları da anlaşılmaktadır.

Beşinci (5.) eğitim yılından itibaren kliniğe geçilmektedir, öğrenciler stajlarını hasta başında uygulamalı olarak yapabilirler. Son senelerinde Tıp Fakültesindeki 6. Sınıf intörn öğrencileri gibi koruyucu diş hekimliği ve tüm alt dallarını pratik olarak gördükleri bir pratik yıldan oluşmaktadır. Sekiz ana staj yapılmaktadır son senede.

Türkiye’de yapılan Diş Hekimliği eğitimi Avrupa Standartlarına göre yapılmaktadır. Kredi sistemi hem AB, hem ABD’ye göre tasarlanmıştır.

Turkish Dental Association’un yayınladığı el kitabı Dental Practice El Kitabı Avrupa ve Türkiye Diş hekimliği karşılaştırmaları yapabilirsiniz.

Avrupa’da her hangi bir ülkede alınan Diş Hekimliği eğitiminin Türkiye’deki diş hekimliği eğitiminden hiç bir farkı yoktur, hatta pratik bakımından pozitif getirileri daha fazladır. YÖS ile Diş Hekimliğine kabul aldıktan sonra eğitim hayatınıza başladığımız zaman farkına varacaksınızdır. Tıp dallarında Türkiye’de eğitim alan öğrenciler eğitim hayatları boyunca Avrupa ve ya dünyanın bir çok ülkesindeki eğitimlerinde gördükleri hasta sayıları çok daha fazla olmaktadır.

Türkiye’den Diş Hekimi olarak mezun olduktan sonra  ne yapabilirim?

Türkiye’de Diş Hekimliği Fakültesini bitirdikten sonra  geleceğinizde bir çok opsiyonunuz var. Akademik olarak eğitiminize devam edebilirsiniz ve belli uzmanlık alanlarına yönelebilirsiniz.

Devlet ve özel/ vakıf hastanelerinde yada kurumlarında çalışabilirsiniz. Yurt dışında da Türk Diploma’ nız ile aynı şekilde çalışabilir, muayenehane açabilirsiniz. Akademik Eğitime devam edenler uzmanlıklarını PhD üzerinden yapabilirler, maaşlı bir şekilde uzmanlık ve öğretim görevliliğini bir arada götürebilirler.

Muayenehane yada Diş Kliniği açabilirler, dünyanın herhangi bir yerinde hekimliğinizin tüm ayrıcalıklarını yaşayabilirsiniz.Çeşitli uluslararası uzmanlık sınavlarına yada Türkiye’de kalmak isterseniz DUS’a girerek maaşlı bir şekilde asistanlık ve uzmanlık yapabilirsiniz.

Global Academia olarak sizi YÖS ile Diş Hekimliği okumak konusunda bilgilendirebildiğimiz umuyoruz.  Görüş ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesi hakkında bilgi

 

Türkiye’de YÖS ile Diş Hekimliği yolunuzda başarılar dileriz!

Summary
YÖS ile Diş Hekimliği okumak - Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Diş Hekimliği
Article Name
YÖS ile Diş Hekimliği okumak - Yabancı Uyruklu Öğrenciler için Diş Hekimliği
Description
Türkiye’de diş hekimliğini YÖS sınavı ile okumak yurtdışında büyüyen ve lise eğitimi gören, yabancı lise diplomaları olan öğrenciler için büyük bir fırsattır. Zaman ve enerji kaybetmeden Diş Hekimliği okuyabilmek için Türkiye’de Diş Hekimliği hesaba katmanız gereken iyi bir alternatifdir.
Author
Publisher Name
GlobalAcademia.com
Publisher Logo