aöl bap

AÖL BAP (Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı) 

AÖL BAP, Açık Öğretim Lisesi Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) ile Anadolu Üniversitesi arasında imzalanmış olan protokoldür. AÖL BAP, Batı Avrupa Ülkelerinde (Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, Lüxemburg, Avusturya ve İsviçre) ‘de yaşamakta olan ve Türkçe bilen herkes için planlanmış bir Açık Öğretim Lise programıdır.

AÖL BAP Avantajları

  • Yurt dışında yaşamakta olan Türk vatandaşlarının Türkçe dilini geliştirmelerinde yardımcı olması
  • Türk kültürü hakkında bilgilerin geliştirilmesi
  • Eğitim düzeylerini yükseltebilme şansları

(Örnek: Hauptschule mezunu bir öğrencinin AÖL BAP yardımıyla Türkiye’de ‘Lise’ mezunu olarak sayılabilmesi ve yüksek öğrenime devam etme şanslarını yakalaması)

  • Türkiye’de Üniversite Okuma Şansı

Türkiye’de üniversite okuyabilmek için lise mezunu olmak gerekmektedir.

Bulunduğunuz ülkelerden aldığınız mezuniyet belgelerinin denkliğinin yapılmasından sonra, lise mezunu olarak gözükmüyorsanız Açık Lise Batı Avrupa Programından mezun olduktan sonra alacağınız diploma ile koşulları yerine getirmiş ve Türkiye Lise Diploması sahibi oluyorsunuz.

aöl bap almanya

AÖL BAP Lise diplomanızı aldıktan sonra YÖS Sınavı’na katılabilir ve Türkiye’de Üniversite Okuma Şansı’ndan faydalanabilirsiniz!

AÖL BAP Eğitimi uzaktan eğitim teknikleri ile yapılmaktadır  

Uzaktan Eğitim Teknikleri

Açık Öğretim Lisesi – AÖL eğitimleri yüzyüze ve ya herhangi bir kurumda ders işlenerek yapılmamaktadır. Eğitimler AÖL ve Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı’nın dağıtmış olduğu kitaplar üzerinden, E-Kitap olarak öğrencilerin internet üzerinden indirebilecekleri kaynaklar ile de yapılmaktadır.

Dönem Sınavları

AÖL eğitiminde sınıf geçmek diye bir işleyiş yoktur. Öğrenciler eğitimlerini tamamlamak için ders geçmek zorundadırlar. Mezun olabilmek için toplam 192 kredi tamamlamaları gerekmektedir.

  • Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt yaptıran öğrencilerin bilgileri ilk önce AÖL – AÖL BAP bilgi sistemine aktarılmaları gerekmektedir. Bilgileri sisteme işlendikten sonra öğrencilerin dersleri belirlenir.

Bu belirleme işlemlerinin ardından, öğrenciler dönem sınavlarına katılmak zorundadırlar.

  • Dersler tamamlandıktan sonra ve 192 kredi puanını tamamlayan öğrenciler, mezuniyet haklarını kazanmış bulunurlar ve Lise diploması almayı hakederler.

Öğrenciler AÖL Batı Avrupa Programı diploması ile Üniversite Giriş Sınavlarına hazırlanabilirler.

(Örnek: YÖS)

aöl bap bati avrupa

AÖL BAP Sınavları uzaktan eğitim yöntemleri ile yapılmaktadır.

AÖL BAP Dersleri

AÖL ve AÖL BAP Programlarında ders geçme ve kredi tamamlama sistemi uygulanmaktadır.

Global Academia AÖL Batı Avrupa Programı kursları sunmaktadır!

AÖL BAP Dersleri, her Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa Programı öğrencisinin katılma zorunluluğu olan zorunlu derslerden ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Açık Öğretim Lisesi öğrenim yılı üç dönemden oluşmaktadır. Bu dönemler birbirinden bağımsızdır.