MYÖS 2022

MYÖS – Merkezi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı iptal edildi.

MYÖS 2022 SINAVI İPTAL EDİLDİ!!

MYÖS nedir? Merkezi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı

MYÖS (Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı) 2022 yılından sonra yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’de eğitim almak için girmesi gereken sınavdır. Şimdiye kadar YÖS olarak bilinen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı artık YÖK Yükseköğretim Kurulunun 23.06.2021 genel kurul toplantısında 2010 yılına kadar ÖSYM tarafından yapılmış olan Yabancı Öğrenci Merkezi Sınav Sistemi tekrardan geri getirilmiştir ve ÖSYM tarafından yapılacaktır.

MYÖS kararı ile birlikte Yabancı Uyruklu Öğrenci kabulünde değişen bazı esaslar oldu. Bu yazıda sizler ile MYÖS Başvuru koşulları, Eski YÖS Sistemi ile yeni MYÖS’ün farklarını ve karşılaştırmasını, Ne zaman yapılacağını – Sınav Takvimini paylaşacağız.

MYÖS’e kimler başvurabilir?

MYÖS’e ortaöğretimi tamamını yurt dışındaki ortaöğretim kurumlarına örgün eğitim almak suretiyle bitiren veya bitire aşamasında olan

  • Yabancı Uyruklu öğrenciler
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
  • KKTC vatandaşları
  • Mavi Kartı olan öğrenciler

Girebilirler.

MYÖS Sınavına Türkiye’de lise mezuniyeti olan ve ya lise bitirme aşamasında olan  Yabancı Uyruklu öğrenciler, Mavi Kartı olan öğrenciler katılabilirler.

Daha fazla bilgi almak için: YÖS Koşulları

Şartlar ve Koşullar

Yeni MYÖS sisteminde adaylar Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık, Hukuk, Öğretmenlik , Mühendislik ve Mimarlık programlarına sadece MYÖS Sınav sonuçlarını kullanılarak başvuru yapabileceklerdir. Bu bölümlerde ise adayların belli bir taban puanına sahip olmaları gerekmektedir.

MYÖS Taban Puanları ÖSYM tarafından belirlenecektir.

Yukarıda sayılmış olan bölümler haricindeki bölümlere öğrenciler uluslararası geçerliliği olan sınav ve diploma sonuçları ile başvurabilecekler. Uluslararası diploma ve ya sınav olarak Abitur, SAT gibi notlar esas alınarak kabul edileceklerdir.

Yabancı Uyruklu öğrenci olarak Türkiye’de ki üniversitelere kayıt yaptırmış olan ve kurumlararası yatay geçiş, kurum içi yatay geçiş , çift anadal programlarında ve kurumlararası kredi transferleri yapılması esaslarına ilişkin yönetmeliklerde yer alan hususların beraberinde Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen asgari MYÖS sınav sonuçları aranacaktır.

MYÖS Sınav merkezleri ve sınavın aktif olacağı ülkeler Yükseköğretim Kurulu onayı ve deneyimi doğrultusunda belirlenecektir.

MYÖS Sınavı hangi dillerde yapılacaktır?

2022 MYÖS Sınavı Türkçe, Almanca, İngilizce, Fransızca, Rusça ve Arapça dillerinde olmak üzere toplam 6 dilde yapılacaktır.

MYÖS Konuları ve İçeriği

MYÖS Sınav içeriği, konuları ve soru tipleri Yükseköğretim kurulu tarafından belirlenecektir. Sınavın öğrencilerin temel öğrenme kazanımlarını ve yetilerini ölçecek şekilde uygulanması hedeflenmiştir.

Geçmiş yıllardaki YÖS Konuları ve YÖS Soruları‘nı sitemizden inceleyebilirsiniz.

TC Vatandaşlığı / Mavi kartı olan öğrenciler ve MYÖS

2022-2023 yılından sonra Türkiye’de ki ortaöğretim kurumlarına yerleşme sağlacak olan KKTC ve TC Vatandaşları ve TC vatandaşlığından çıkan ve mavi kart’a sahip olacak öğrenciler sadece yükseköğretim kurumları sınavı YKS Sınavına katılmak zorundalar. (elçilik okulları ve MOBİS sisteminde var olan Milletlerarası özel öğretim kurumları dışında)

Ortaöğretimini Türkiye’de tamamlamış olan TC vatandaşlığından çıkan öğrenciler / Mavi kartlı öğrencilerin dışında, (ülkemizde elçilik okulları ve MONIS sisteminde yer alan Milletlerarası özel eğitim kurumlarında eğitim alan yabancı uyrukluların MYÖS, YKS, Abitur, SAT, ülkelerin ulusal sınavları, lise diploma notu gibi YÖK tarafından kabul edilen ilgili üniversitenin kriterlerine göre öğrenci kabul edilmesine karar verilmiştir.

Eski YÖS Sistemi ile 2022 MYÖS’ün farkları

2021 yılına kadar olan YÖS Sınavında üniversiteler kendi YÖS sınavlarını yapıyorlardı ve Yabancı Uyruklu Öğrenci kontenjanlarını kendileri belirliyor ve yerleştirmeler ise üniversiteler tarafından yapılmaktaydı . MYÖS Sınavında ise sınav ÖSYM tarafından düzenlenecektir. Usül ve Esaslar ve Sınav içerikleri ÖSYM tarafından belirlenecektir.

MYÖS ne zaman yapılır?

MYÖS 2022 ne zaman sorusu lise son öğrencileri ve 2022 yılında yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından faydalanacak olan adayların en çok yanıt aradığı konulardan oldu. Yükseköğretim kurulunun 13.12.2021 tarihinde kendi resmi sitesinde yayınlanmış olan Sınav takvimide yer almaktadır.

Adayların rüyalarını süsleyen üniversite ve bölüme girmek için gireceği MYÖS – Merkezi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı tek oturum şeklinde tamamlanacaktır. İşte sizler için, MYÖS – sınav tarihi ve konuyla ilgili ayrıntılar.

MYÖS Sınavı Yükseköğretim Kurulu’nun belirlediği tarihte gerçekleşecetir. Geçtiğimiz YÖS döneminde üniversite sınavını kendileri yapması ile beraber, farklı tarihler oluşmaktaydı. Bu sene ise merkezi MYÖS Sınav tarihi ise  29.05.2022 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda’da Başvuru , Geç başvuru tarihleride ÖSYM tarafından açıklamıştır.

Sizler ile aşağıda MYÖS 2022 sınav takvimini paylaşıyoruz.

MYÖS 2022 Sınav Takvimi

MYÖS 2022 Sınav Tarihi 29.05.2022
Sınav Başvuru Tarihleri 02.03.2022 – 30.03.2022
2022 Geç Başvuru Günü 12.04.2022 – 15.04.2022
2022 MYÖS Sonuç Açıklama Tarihi 29.06.2022

Ne yapmalıyım?

Öncelikle MYÖS Sınavında başarılı olabilmek için iyi bir düzeyde Matematik ve IQ bilgisine sahip olması gerekmektedir. Eğer Matematik ve ye IQ konusunda kendinizi hazır hissetmiyorsanız, kendinizi MYÖS Kurslarımız ile sınavda çıkacak olan Matematik ve IQ konularına hazırlamanız gerekiyor. Kendinizi test etmek için ise sitemizde yayınlamış olduğumuz sınavlardan test edebilirsiniz.

Eğer 2022 yılında sizde Yabancı Uyruklu Öğrenci olarak MYÖS sınavına katılarak Türkiye’de Üniversite kumayı düşünüyorsanız, Şidmiye kadar 100% başarılı olan MYÖS Hazırlık kurslarımıza katılıp, danışmanlık hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Hemen iletişime geçiniz.

Deneyimli eğitim kadromuz ile 2022 MYÖS sınavlarına hazırlanın. 100% başarı ortalaması ile sizde bize katılın!

MYÖS Sürecinde başarılı bir şekilde, doğru tercihler ve danışmanlık ile hedefinize ulaşın.

Hemen bizimle iletişime geç ve geleceğini planlamaya birlikte başlayalım.