YÖS Sınavı

YÖS Sınavı

YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI)

YÖS – Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı – ismindende anlaşılacağı gibi, Yabancı Öğrencilerin Türkiye’de okumak için girmeleri gerektiği sınavdır.  Türkiye’deki bazı devlet ve özel üniversite YÖS ile yabancı uyruklu öğrenci almaktadır. YÖS sınav soruları diğer üniversite kabul sınavlarından farklılıklar göstermektedir.

Bunun yanında Yabancı Öğrencilerin YÖS Sınavına girebilmeleri için belirli YÖS Şartları ve koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. YÖS kabul eden üniversiteler kontenjanları kendileri açıklamaktadır. YÖS sınav sonuçları ise üniversiteler tarafından açıklanmaktadır. YÖS sınavı ile yabancı uyruklu öğrenciler Tıp, Mühendislik, Mimarlık, Hukuk, Rehberlik ve Psikolojik danışmanlık, Eczacılık, Psikoloji, öğretmenlik gibi daha bir çok bölüme girebilmektedirler.

YÖS Sınavı Soruları nedir?

 

YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI)

YÖS (YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİ SINAVI)

    YÖS (Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı) Soruları Oransal Dağılımı

Genel kabul gören ve 2010 öncesi YÖS’de 80 soru bulunuyordu. Bu soruların dağılımı 45 YÖS IQ – Genel Yetenek (IQ)30-32  Matematik3-5 Geometri  sorularından oluşmaktadır.

Matematik ve Geometrie soruları genel lise düzeyinde olan sorulardan oluşmaktadır. Soru yapıları LYS ve LGS’den farklılıklargöstermektedir.

Tüm sınav sorularını kapsayan YÖS Hazırlık Kitapları

YÖS Sınavı ile Hangi Bölümlerde Okunur?

YÖS Sınavı ile Devlet ve Vakıf Üniversitelerinin her bölümünde okuyabilinir.

  • Ancak; Bazı üniversitelerin Güzel Sanatlar ve Müzik alanında eğitim veren bölümlerine Özel Yetenek Sınavı ile kabul yapılmaktadır.
  • Diğer bir alan ise Askeri ve Polis Akademilerine: Öğrenci, bu kurumların özel şartlarını yerine getiren adaylar kabul edilir.

 

Lise Diploma Ortalamasının YÖS sınavında önemi

Okul türü, alan ve bölüm farkları, AÖBAP diploma notu gibi etkenlerin hiç birinin değeri yoktur.

Örneğin: Türkiye’de dil okuyan bir öğrenci dil eğitimi tercihi yaparken, YÖS Sınavı’nda hem dil, hemde diğer tüm bölümlerden tercih yapabilir.

Tıp eğitimi dahil tüm fakültelerde okuyabilir.

Gerekli koşul mezun olduğu lisenin Türkiye’de lise eğitimi diplomasına denk olmasıdır. Almanya’da Abitur, Fachabitur, Açık Lise (AÖLBAP) öğrencileri tüm bölümlere girebilmektedirler.

YÖS Başvuru

YÖS Sınavı başvuru yapmak için Yabancı Öğrenci kabul eden üniversitelerin sitesinden sınav başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Genellikle YÖS Başvuruları Şubat ve Mart aylarında başlamaktadır. Bazı üniversiteler ise Mayıs aylarına kadar YÖS Başvuru kabul etmektedir. YÖS Sınav Başvuru tarihleri için sitemizi takip edebilirsiniz. 2018 YÖS başvuru tarihlerini ve geçmiş sınav tarihlerini bakarsak, 2019 yılında ve bundan sonraki yıllarda aynı zamanlarda olacağını tahmin edebiliriz.

İstanbul Üniversitesi YÖS sınavı ve önemi

İstanbul Üniversitesi YÖS Sınavı yabancı uyruklu öğrenci sınavları arasındaki en önemli sınavıdır. Bu sınava en çok öğrenci katılmaktadır. İÜYÖS sınav sonuçları genellikle tüm üniversitelerde geçerli olmaktadır. İstanbul Üniver